İnşaat Haberim

Sektörürün parlayan yıldızı Ege’ye yeni yatırımlar!

Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak, “Yatırım İzleme ve Koordinasyon Merkezleri tüzel kişilik kazandı. Kendilerine has bütçeleri olacak. Yatırımlarda elimizi güçlendirecek. Bugüne kadar ilimizde yaşadığımız bazı problemleri ortadan kaldıracak.”dedi.

Sektörürün parlayan yıldızı Ege’ye yeni yatırımlar!
Bu haber 16 Eylül 2016 - 9:09 'de eklendi ve 251 kez görüntülendi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın Alaçatı’ya havaalanı kurulması için çalışmaların hızla sürdüğü yönündeki açıklaması yankı uyandırdı. Egeli turizmciler, Bakan Arslan’ın, Yeni Asır’a yaptığı bu açıklamayı memnuniyetle karşıladı. Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, “Böyle bir proje sadece Çeşme’yi, Alaçatı’yı değil, Urla’dan Seferihisar’a, Karaburun’dan Mordoğan’a kadar tüm Yarımada’yı hareketlendirir, atağa kaldırır” dedi.

Kamulaştırma ve tahsis

Başbakan Binali Yıldırım’ın seçim döneminde üzerinde çalışıldığını duyurduğu Alaçatı Havaalanı’nın kamulaştırma ve tahsis çalışmalarının tamamlandığı açıklandı. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Alaçatı’ya yapılacak havaalanına ilişkin fizibilite ve çevresel etki değerlendirmesi çalışmalarının beklendiğini söyledi. Bakan Arslan’ın Yeni Asır’a yaptığı açıklamayı değerlendiren İşler, “Bakan Arslan’ın açıklamasını memnuniyetle karşıladık. Alaçatı ve Çeşme bunu çoktan hak ediyordu” dedi.

İspanya ile rekabet

Alaçatı’ya yapılacak havaalanının bölge turizminin gelişmesinde lokomotif görevi göreceğini söyleyen İşler, “Böyle bir proje sadece Çeşme’ye, Alaçatı’ya değil, Urla’dan Seferihisar’a, Karaburun’dan Mordoğan’a kadar tüm Yarımada’yı hareketlendirir, atağa kaldırır. Yüksek gelir grubuna hitap eden ve turizm çeşitliliği açısından özel bir konuma sahip bölgede sunulacak hizmet ve ürünlerin çoğalması, yöreyi Güney İspanya ve Güney İtalya’daki tatil beldeleriyle rekabet eder duruma getirebilir. Butik havalanı yapılmasıyla gelişecek bölge turizminin yaratacağı katma değer ülke, bölge ve kent ekonomisine yansıyacaktır” diye konuştu.

‘Direkt uçuşlar artırılmalı’

Mehmet İşler, Çeşme ve Alaçatı’yı içine alan yarımadanın turizm çeşitliliği açısından zenginliğine dikkat çekti. Yarımada’da yat, marina olanakları, deniz, kum, güneş turizmi yanında, sağlık ve spor turizmi, agro-turizm, eko-turizm ve gastronomi turizmi gibi ürün çeşitliliği olduğunu vurgulayan İşler, “THY ile Lufthansa’nın iştiraki olan SunExpress’in aktarma merkezi haline getireceği Adnan Menderes Havalimanı İzmir’i tüm dünyaya bağlarken, Alaçatı’ya yapılacak, küçük jetlerin inip kalktığı butik nitelikte havaalanı Çeşme’yi ve Yarımada’nın tamamını besleyen bir bağlantı noktası olur. Havaalanı sadece Çeşme için değil, tüm Türkiye için, Türk turizmi için büyük kazanç olacaktır. Egeli turizmciler olarak İzmir’e direkt uçuşların artırılması gerekir. Destek paketleri ve eylem planları bir kez daha gözden geçirilmeli, tarifeli seferlerden  İzmir  de destek almalı. A sınıfı acentelere verilen 6 bin dolarlık uçak desteğinden İzmir de tüm seferlerde yararlandırılmalı” dedi.

FOÇA’YA HASTANE

Sağlık Bakanlığı İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Foça Devlet Hastanesi için yeni yapılacak binanın temel atma hazırlıklarında sona gelindi. Gözde tatil merkezi Foça’da sağlık alanında önemli bir ihtiyacı karşılayacak ola hastanenin proje çalışmaları tamamlandı. Kasım ayına kadar temeli atılacak hastanenin Eylül 2017’de bitirilmesi planlanıyor. Toplam 8 bin 476 metrekarelik bir alan üzerine yapılacak yeni hastane 7 bin 423 metrekare kapalı alana sahip olacak.

14 ayda bitecek

Yeni hastane için zemin çalışmalarının başladığını açıklayan Foça Devlet Hastanesi Yöneticisi Uzm. Dr. Ali Fuat Yalvaç, “Mevcut hastanemiz 25 yatak kapasiteli. Binanın eski yığma bir bina olması sebebiyle hizmet sunumunda gerekli iyileştirme çalışmaları yapılamıyor. Fiziksel şartların yetersizliği, koridorların dar olması nedeni ile hastalarımız sıkıntılar yaşıyor. Bir süredir yeni hastane için çalışmalarımız devam ediyordu. Kasım ayına kadar temel atma törenini yapacağız” dedi.

Kesintisiz hizmet

Yeni hastane binasının 14 aylık bir sürede bitmesinin planlandığını dile getiren Yalvaç, “Bu sürenin 2 ay öne çekilmesi ve erkenden teslimi hususunda firma yetkililerinin taahhüdünü sözlü olarak aldık. Yeni hastanemiz 50 (+20) yatak kapasiteli. Mevcut hastanemizde olmayan branş ve servisler yeni hastanemizde açılacak. Uzman hekim kadrosu artacağından merkezlere yapılan sevklerde düşüş yaşanacak. Yeni hastanemizde yoğun bakım ve diyaliz gibi özellikli birimler de hizmete sunulacak” diye konuştu. İzmir Kuzey KHB Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Emin Erbaycu, “İlçemize yaz aylarında ciddi bir yerli turist akını var. Bu nedenle Foça Devlet Hastanesi’nin yanı sıra Foça Belediyesi tarafından hastanemize bedelsiz tahsis edilen Yeni Foça Semt Polikliniği’nde yaz dönemi süresince sağlık hizmeti, uzman hekimlerimiz tarafından dönüşümlü olarak her gün mesai saatleri içinde yürütülecek. İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından 08.00-17.00 saatleri arasında iki hemşire, iki aile hekimi ve mesai dışı 17.00-08.00 saatleri arasında bir hekim bir hemşire tarafından nöbetli sağlık hizmeti de sunulmaktadır. Kış döneminde ise yine iki aile hekimi ve iki hemşire tarafından sağlık hizmeti sunulmaya devam edilecek” dedi.

AYDIN’A 120 MİLYON TL

Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak, jeotermal enerjiden merkezi idareye aktarılan 120 milyon liranın, Aydın’a yatırımlar için kullanılacağını açıkladı. Başbakan Binali Yıldırım’ın Büyükşehir olan illerde Yatırım İzleme ve Koordinasyon Daire Başkanlığı’nın (YİKOB) tüzel kişiliğe geçirileceği ve belediyelerin eksik kaldığı veya gerçekleştiremediği hizmetlerin vali başkanlığında YİKOB’un yapacağını açıklaması Aydın’da sevinçle karşılandı.

Başbakan Yıldırım’ın ardından Aydınlılara ikinci müjdeyi Vali Koçak verdi. Koçak, “Jeotermal enerjiden merkezi idareye aktarılan 120 milyon lira kaynağımız var. Aydın’a yatırımlar için bu kaynağı kullanacağız” dedi.

“Elimiz güçlendi”

Vali Koçak, “Yatırım İzleme ve Koordinasyon Merkezleri tüzel kişilik kazandı. Kendilerine has bütçeleri olacak. Yatırımlarda elimizi güçlendirecek. Bugüne kadar ilimizde yaşadığımız bazı problemleri ortadan kaldıracak. YİKOB’lar kendilerine verilen bütçeyi ildeki ihtiyaca göre kullanabilecek. Jeotermal enerjiden merkezi idareye aktarılan 120 milyon lira gibi bir kaynağımız var. Onun Aydın Yİ- KOB’a geçmesi imkanı doğdu. Bir ay içerisinde YİKOB ile ilgili düzenlemelerin yapılmasından sonra daha iyi hizmet vermeye başlayacağız” diye konuştu.

Kazım YÖRÜKCE/ Yeni Asır

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER