İnşaat Haberim

We Haliç Gaziosmanpaşa’nın temeli atıldı!

We Haliç Gaziosmanpaşa’nın temeli atıldı!
Bu haber 04 Ekim 2016 - 13:11 'de eklendi ve 138 kez görüntülendi.

Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin yüzde 40’ını yenileyecek olan kentsel dönüşüm projelerinden ilkinin temeli İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da katıldığı törenle atıldı.

“Türkiye’nin Master Planı Olan İlk Dönüşüm Projesi” sloganıyla hayata geçirilen projenin tanıtım ve temel atma töreni Gaziosmanpaşa’da yapıldı. 140 milyon dolara mal olacak dev projenin temel atma törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Ak Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci ile birlikte çok sayıda vatandaş katıldı.

Temel atma töreninde konuşan Başkan Kadir Topbaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Belediye Başkanlığı döneminde başlattığı hizmet anlayışını devam ettirdiklerini ve bundan sonra da hız kesmeden yatırım ve projelerini bir bir hayata geçireceklerini söyledi.

Türkiye’yi hak ettiği yere taşımanın idealiyle çalıştıklarını belirten Başkan Topbaş, “Bin yıllık tarihe sahip büyük bir millet olarak önümüzde hiçbir engel tanımadan, kim karşımıza çıkarsa çıksın al bayrağı elimize aldığımız zaman geleceğe koşarak yürüyen bir milletiz” dedi.

İnsanın doğuştan var olan haklarından birinin de yaşam hakkı olduğunu ve bu hakkın da kutsal olduğunu anlatan Başkan Topbaş konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kimse yaşam hakkına müdahale edemez. İnanç hakkı, istediği gibi inanır, kimse müdahale edemez. Kuş yuvasını yapar, karınca yuvasını yapar insanın da barınma hakkı vardır. Eğer yönetimler sahip çıkmaz ise, yol göstermez ise insanlar başına sokacağı yeri yapmak zorunda kalır. Sonra yönetimler buna çarpık yapılanma der. Neden yaptınız der. Esasında düzenli bir planlama olsaydı, yerleşimler buna göre düzenlenmiş olsaydı bugün başka şeyler konuşuyor olacaktık.”

-Çarpık Kentleşme-

Selçuklu ve Osmanlı’nın bir bölgeye yerleşmeden hemen önce insanların en temel ihtiyaçlarını göz önünde tutarak hareket ettiğini hatırlatan Başkan Topbaş, “Bir küllüye yapardı, ibadethanesini, imalathanesini, aşevlerini, sağlık merkezini, medreselerini, çarşısını, bedestenini koyardı. Şehir bunun etrafında yerleşir ve gelişirdi” ifadelerini kullandı. Başkan Topbaş şöyle devam etti: “Ama maalesef 60 yıldan beri göç alan İstanbul ve şehirlerimiz yönetimlerinin yol göstermemesi sebebiyle, sadece başımızı sokacak yerler yapmışız, iş hayatımızı düzene sokmaya çalışmışız. Ama bir de bakmışız ki okullara ihtiyacımız var, hastanelere, parklara, kültür merkezlerine, ulaşım sistemlerine ihtiyacımız var. Bunlar için de yeniden düzenlemeler yaparken ciddi bedeller ödemek zorunda kalmışız. Halbuki başından yapılmış olsa bugün başka şeyler konuşuyor olurdur.”

Bundan 100-150 sene önce yapılan yapıların depremlere karşı hala ayakta olduğunu ve daha yakın tarihte yapılan binaların da en küçük bir depremde etkilendiğini ifade eden Başkan Topbaş konuşmasını şöyle sürdürdü: “İstanbul’un tamamı ve Türkiye’nin geleceği inşallah yeniden yapılanacak. Bundan 100-150 sene önce yapılan yapılar var. Galata Pera bölgesinde halen ayakta. Eğer müdahale edilmediyse depremden etkilenmiyor. Ama daha dünün yapılarında deprem tehdidi var, neden? Adam gibi yapmadığımız için. Tekniğine uymadığımız için. Önce 2-3 kat imkanımıza göre, sonra çeker mi çeker 1 kat daha 1 kat daha diyerek kendimize adeta sıkıntılı yapılar oluşturmuşuz. İşte bunlardan vazgeçmek için el ele vererek, ihtirasları bir tarafa bırakarak, önce hayatımız diyerek yerleşimleri düzenlememiz gerekiyor.”

-Cumhurbaşkanının Talimatı-

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Yenilenmiş şehirler, medeniyet, yaşam kalitesi, yarınlarımızı yetiştireceğimiz evlatlarımızın yaşam alanlarını oluşturalım” talimatıyla yola koyulduklarına vurgu yapan Başkan Topbaş, “Gaziosmanpaşa özelinde yaptığımız yatırım 1.5 milyar TL (1.5 katrilyon). Burada 4 metro istasyonunun inşaatı devam ediyor. Kabataş’tan gelirken Beşiktaş üzerinden geçerek Gaziosmanpaşa’ya ulaşacaksınız. Buradan da arzu edenler Mahmutbey’e geçecek. Bu istasyondan denize erişebileceksiniz. Yarım saatten çok daha kısa sürede Kabataş’a geçeceksiniz” şeklinde konuştu. Başkan Topbaş metro hattıyla ilgili şu bilgileri de paylaştı. “Beyazıt’tan Arnavutköy’e tramvayın altından yeniden metro projesi yapıyoruz. Böylece, Beyazıt’tan, Arnavutköy’den 3. Havaalanına giden bir metro. Kaliteli konforlu bir ulaşım sistemleri gelecek. Medeniyet bu. Başkalarının hayallerinin yetmeyeceği işler yapıyoruz. Çünkü biz Sayın Cumhurbaşkanımızın açtığı o kulvarda koşarak gidiyoruz. Hizmeti milletimize yaparken bu şerefi taşımaya çalışıyoruz.”

Konuşmaların ardından protokol üyeleri sahneye çıktı. Kentsel dönüşümün yapılacağı alana canlı video bağlantısı yapıldı. Ardından dualar eşliğinde butona basılarak “We Haliç Gaziosmanpaşa Kentsel Dönüşüm Projesi”nin temeli atıldı.

İBB

Haber AA’da şu şekilde yer aldı

Yaklaşık 58 bin 500 metrekare üzerine yapılacak, 140 milyon dolarlık “We Haliç Gaziosmanpaşa Kentsel Dönüşüm Projesi”nin temeli, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin de katıldığı törenle atıldı.

Toplam 430 hektarlık alanı dönüştürmeyi planlayan Gaziosmanpaşa Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının da desteğiyle ilçenin yüzde 40’ını yenileyecek kentsel dönüşüm projelerine başladı.

Bu kapsamda, yaklaşık 58 bin 500 metrekare üzerine yapılacak, 140 milyon dolarlık “We Haliç Gaziosmanpaşa Kentsel Dönüşüm Projesi”nin temel atma töreni, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin katılımıyla yapıldı.

– “İstanbul yenilenmek zorunda”

İstanbul Valisi Vasip Şahin, Gaziosmanpaşa Meydanı’ndaki törende, projenin, hemen hemen tüm pay sahiplerinin rızası alınarak yapıldığını söyledi.

İstanbul’un kentsel dönüşüme en çok ihtiyacı olan şehir olduğunu vurgulayan Şahin, “Çünkü İstanbul, 5 bin 400 kilometrekare alanı içinde en fazla 2 bin 300 kilometrekaresinde şehirleşebilen bir yer. Bu alanda 17 milyon insanı sığdırmak, yaşatmak zorundayız. İstanbul kendini yenilemek, yeni yeni imkanlar, tesisler kurulmak zorunda.” dedi.

Şahin, burada yaşayan insanların, şehirde yaşıyor duygusuna sahip olması gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Altyapı, üst yapı, sağlık, spor, ulaşım tüm tesisler buna göre yapılmalı. İstanbul’da kentsel dönüşümü zorlayan, ülkemizin hem nüfus hem de yerleşim yerlerinin yüzde 90’ından daha fazlasının deprem fayları üzerinde yaşıyor ve kurulmuş olmasıdır. İstanbul da bunu en çok yaşayan şehirlerden bir tanesi. İstanbul’da deprem riskinin azaltılması konusunda kentsel dönüşüm ihtiyacı bulunuyor. Bu konuda çok acelemiz var. Valilik olarak yaklaşık bin 200 civarında kamu binasını yeniledik. Ya yeniden yıkıp yaptık ya da güçlendirdik. Yine köprü, viyadük ve diğer altyapı tesislerini güçlendirdik.”

– “İstanbul’daki yapıları düzeltmemiz gerekiyor”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da projenin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Engel tanımadan hizmete devam ettiklerini anlatan Topbaş, “İnsanın doğuştan var olan hakları vardır. Yaşam, inanç, barınma hakkı kutsaldır. Bunlara kimse müdahale edemez. Daha önce İstanbul’da düzenli bir planlama olsaydı bugün başka şeyler konuşacaktık. Ecdadımız yerleşimden önce temel ihtiyaçları merkeze koyardı. Külliye yapardı. Şehir bunun etrafında gelişirdi ancak 60 yıldan beri, şehirlerimiz yönetimlerinin yol göstermemesinden dolayı sadece başımızı sokacak yerler yapmışız. Diğer ihtiyaçlar unutulmuş. Bunları yapmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

Topbaş, Türkiye’nin yeniden yapılandığını dile getirerek, “100- 150 yıl önce yapılan yapılar var. Depremden etkilenmiyor ancak dün yapılan yapılarda deprem tehlikesi var. Neden? Çünkü bunları adam gibi yapmadığımız, tekniğine uymadığımız için. Sıkıntılı yapılar yapmışız. Yerleşim yerlerini her şeyi bir kenara bırakıp, düzeltmemiz gerekiyor. Gaziosmanpaşa’da sadece yaptığımız yatırım 1,5 milyar. Beyazıt’tan itibaren tramvay yanlış bir proje ancak benden önce başlatılmıştı. Onun altından yeniden metro projesi yapıyoruz. Beyazıt’tan itibaren Arnavutköy’e 3. havalimanına giden bir metro gelecek.” şeklinde konuştu.

– “Çevre dostu proje”

Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, ilçede riskli alan ilan edilen 430 hektarlık alanda kentsel dönüşüm yapılacağını anlattı.

Dünyanın hiçbir yerinde bu ölçekte bir dönüşüm projesi gerçekleştirilmediğini aktaran Usta, şunları kaydetti:

“Bu proje, Türkiye’nin master planı olan ilk kentsel dönüşüm projesidir. Şu anda 500 bin olan nüfusun 10 yıl sonra 750 bine çıkmasını öngörüyoruz ve hazırlıklarımızı da buna göre yapıyoruz. Titizlikle yürüttüğümüz projelerin master planını, 5 binlik planını ve binlik planlarının hepsini 1,5 yıl gibi kısa bir süreçte tamamladık. Projeyle Türkiye’nin ilk uluslararası çevre dostu bina standartlarına göre (LEED kriterlerince) inşa edilmiş yeşil mahallesini kuruyoruz. Yıl sonuna kadar 4 ayrı bölgede hayata geçireceğimiz 10 bin konutu içeren büyük kentsel dönüşüm projeleri sayesinde modern yeni yaşam alanları oluşturacağız.”

Konuşmaların ardından, protokol üyelerinin butona basmasıyla, projenin temeli atıldı.

AA

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER